A Balatoni kerékpárút a maga 206 km-es hosszával először 1993-ban kezdett épülni, számos településen keresztül halad. Három megyén keresztül kerekezhetünk: Zala, Veszprém és Somogy. Az útminősége nagyon változatos szakaszokból áll. Van kényelmes kétsávos és sávelválasztós vagy kerékpározásra alkalmas közút. De olyan is van ahol az út menti gaz, gyökérzet már elkezdte benőni az út szélét. De akadnak betonozott-felpúpozott szakaszok is.

Az útvonal alapjában véve a Balaton mentén halad. Néha eltávolodik és a települések utcáin, mellékutcáin keresztül halad ez inkább a tó déli partjára jellemző.
Mivel egyes helyeken a bicikliút nem egyértelműen – pl. egy utcával odébb folytatódik – figyelni kell az utat jelző táblákat. Néhány helyen viszont táblákkal sem találkozunk már, mert lehet éppen elbújtak a fák mögé.
Ott az útra kézzel festett sárga nyilak segítik a helyes úton maradást.
Ezek a különböző kialakítások az érintett önkormányzatokon múlik. A helyi lehetőségekhez képest fejlesztették ill. alakították ki az adott szakaszt. És ugye a kerékpárút megépüléséhez és fejlesztéséhez az önkormányzatok számos elnyert támogatásból is gazdálkodhattak.
De lássuk hogyan miért is érdemes a Balatoni kerékpárút meghódítása
A déli part kicsit ingerszegényebb, viszont sokkal egyenesebb, könnyű útszakaszokból áll. Azért a déli parton is vannak látványos tó közeli útvonalak, mint például Balatonszemesén a Hullám strand magasságában található rész és érdemes néha-néha az északi part irányába tekinteni.

Az északi parton található Balaton-felvidék lankás szőlős dombjaira melyek gyönyörű látványt nyújtanak.
Az északi part sokkal látványosabb, izgalmasabb de nehezebb is megtenni. Nagyobbak a szintkülönbségek, kanyargósabb és a domborzat egyes részei a „hullámvasútra“ emlékeztetnek. Az északi parton Csopak felé gurulva, ha átszelik a 71-es főutat ott meg lehet csodálni a vörös homokkő birodalmát.

Például bekanyarodni Tihany felé és a levendulamezőt virágzása idején megtekinteni
A Balaton-felvidék jellegzetes kőzetében majdnem egészen Badacsonyig lehet gyönyörködni. Szinte lehetetlen az útvonal mentén érintett található összes helységet megemlíteni. De vannak települések, ahova mindenképpen érdemes betérni akár egy rövidke pihenőre is.
Örvényesen a vízimalom egy ilyen hely, illetve a Folly Arborétum Ábrahámhegy után. Majd a tanúhegyeket, Badacsony, Szent György-hegy és társait érdemes még körbe kerekezni. A hegyoldali szőlők között haladva a borvidékeket megcsodálva ezáltal válik talán ez egyik legszebb szakasszá a Badacsony lábaitól egészen a Fonyódi kikötőig

A Balaton körbetekerése felejthetetlen élményt nyújt profi és kezdő bringásoknak is egyaránt.
A Balatoni kerékpárút meghódításával életre szóló emlékekkel gazdagodunk. Ezáltal ismerhetjük meg a Balaton körüli régiót, amely lenyűgöző panorámákkal és kilátókkal segít megismerni a környéket.

Ezen kívül gyönyörű strandokkal kápráztatja el a turistákat, illetve a hajózás szerelmeseinek jó hír, hogy utunk számtalan kikötő mellett is elhalad.
Továbbá a szemet gyönyörködtető épületek sorakoznak egymás után. A luxus villák vagy egyszerű hétvégi házak, alpesi hangulatú bungalók, egyszóval – ami az épületeket illeti – változatos stílusok pompáznak.
Kellemes szállásaink a Balaton körül – többek közvetlenül a biciklis út mellett, mint Gyenesdiás 16 ajánlatunk – ide kattintva érhetőek el.